Firmamız Temmuz 1994 tarihinden günümüze müşavirlik bilinci ile çalışan bir gruptur.

Asıl kuruluş amacı yatırım alanında proje geliştirme, yönetim ve teknik müşavirlik yapmak olan firmamız yirmi seneyi aşan faaliyet süresinde yerli, yabancı birçok kuruluş ile işbirliği yaparak projelerini bitirmiş ya da devam etmektedir.

Ülkemiz gayrimenkul alanında yer alan, önde gelen idare ve kuruluşlarla çalışan firmamız, yönetim danışmanlığı işlerini uzman mühendis, mimar ve idare kadroları ile her türlü yeni teknik ve donanımla sürdürmektedir. İçinde bulunduğu projelerde öncelikle arazi geliştirme, fizibilite ve değerleme, dizayn kontrolleri, ihale hazırlığı, Müteahhit firmaların seçim ve yeterlilik şartları, imalat esnasında da, proje ve şartnamelere uygunluk, imalat kalitesi, iş programları ve takibi, hakediş hazırlıkları ve kabul, sözleşme yönetimi, hak talepleri mühendisliği aşamalarında yer almıştır.

Plan Mühendislik Ticaret Limited Şirketi, kurulduğu günden bu yana gayrimenkul ve turizm sektörlerinde yönetim müşavirliği alanında çalışmalarını sürdürmektedir. Firmamız Dünya Bankası’nın DACON adı ile adlandırılan Müşavir Firmalar grubunun ve Avrupa İskan Bankasının (EBRD üye numarası: 151102) üyesidir. Ayrıca 2002 senesi Şubat ayı başında Asya Yatırım Bankasının da DACON adı ile adlandırılan müşavirler grubuna da üyeliğimiz kabul edilmiştir (üyelik no: 001894). Bu saygın müşavir gruplar arasında yer alan firmamız Dünya Bankası’nın ve Avrupa ve Asya Yatırım Bankalarının tüm dünya da gerçekleştireceği projelerinde de teknik müşavirlik hizmetleri için ön yeterlilik almış durumdadır.

Firmamız içinde bulunduğu büyük projelerde işin zamanında ve en efektif fiyatlarla sonlandırılması için çalışmalarını sürdürmüştür. Yönetim danışmanlığı sektörü ülkemizde oturmuş ve özellikle kurumsal yatırımcı ve idarelerin de talepleriyle önem kazanmaktadır.

Firmamız özellikle konut, yönetim binaları, alışveriş merkezleri ve turizm projelerinde deneyim kazanmıştır. Bu güne kadar çeşitli projelerde yaklaşık 6.445.000 m2 konut, 5.353.000 m2 İş Merkezi, Yönetim Binaları ve Havaalanı , 2.627.000 m2 de turizm yapılarında, yönetim müşavirliği hizmetleri vermiştir. Alt Yapı Projelerinde de son yıllarda yer almaya başlayan grubumuz yurt içi ve yurt dışında yol, otoyol, kanalizasyon, içme ve yağmur suyu hattı gibi projeler ile metro ve tren projelerinde deneyim sahibi olmaktadır.

Firmamız yetişmiş mühendis ve mimar kadrosuyla yer aldığı projede şantiye içerisinde iş süresince bulunmaktadır. Gelişmiş bilgisayar programlarını da kullanarak iş programları, bütçe kontrolleri nakit akış diyagramları ve kalite kontrol raporları hazırlayarak işi sözleşme ve projelerine uygun tamamlatmak gayesindedir.

Yabancı müşavir gruplarının da bulunduğu projelerde çalışan firmamız, özellikle Dünya Bankası ve Avrupa İskan Bankasının FIDIC şartname kapsamındaki projelerinde yer almıştır.   Bu projelerden biri olan TEFER kapsamındaki Adana Acil Yardım Deprem Konutları projesi 10 ay gibi bir sürede tamamlanmış ve Dünya Bankası tarafından yılın en iyi projesi seçilmiştir. Ayrıca tamamlanan iki büyük projemiz de,  ülkemizin Halk Bankası ve İş Bankası gibi önde gelen bankalarının genel müdürlük binalarıdır. Bu projelerin toplam maliyet bedelleri 500 milyon Türk Lirasının  üzerindedir. Halk Bankası binası toplam 34 katlı oturum alanı 2500 m2 olan Ankara’nın en yüksek ve en büyük binasıdır, İş Bankası binaları ise iki 35 bir 50 katlı kuleden oluşan 3 lkuledir. Toplam inşaat alanı 225.000 m2 olan bu proje ülkemizin yükseklik ve alan olarak ta en büyük projelerinden biridir. Yaklaşık 40 ayda tamamlanan bu projede firmamız yönetim danışmanlığı sistemini kurmuş idare ile birlikte yükleniciden istenilen iş programları, nakit akış diyagramları ve bütçe kontrollerini yürütmüştür.

Marmara Depremi sonrası finansı Dünya ve Avrupa Yatırım Bankasınca sağlanan yaklaşık 13.000 konuttan ve Ticaret Merkezlerinden oluşan MEER ve TERRA projelerinde İzmit, Adapazarı, Gölcük ve Düzce bölgelerinde de 2000 senesi ağustos ayında başlayan projemiz 2004 senesi sonunda bitirilerek hak sahiplerine dağıtılmıştır. Ayrıca Esenboğa Yeni iç ve Dış Hatlar Terminali projesi Ankara için yeni bir prestij projesi olup, firmamız 2005 senesi mart ayından, 2006 senesi Ekim ayına kadar projede yer almıştır. Bu süreçte benzer bir proje olan İzmir Adnan Menderes Uluslararası havalimanı projemizde başlamış olup 2006 senesi yaz ortalarında tamamlanmıştır.

İskitler’de yer alan toplam 343 dönüm üzerine kurulu ve toplam İnşaat alanı 1.840.000 m2 olacak MİA (Merkezi İş Alanları) projesi tüm Geliştirme Danışmanlığı hizmetleri ile grubumuzun başarılı bir projesi olmuştur.

Antalya’da 2009 yılında tamamlanan ve 120 villadan oluşan Danimarkalı Yatırımcı Keops grubunun projesi de tamamı yabancı olan sahiplerine tarafımızca teslim edilmiştir.

Antares Alışveriş ve Yaşam Merkezi projemiz 440.000 m2 toplam inşaat alanı ile önemli bir büyüklüktür. 222.000 m2 AVM alanı ve 218.000 m2 konut alanını içermektedir.

Son yıllarda ise;

  • Bodrum Edition  Yalıkavak Otel Projemiz,
  • Ankara İncek  Loft projemiz (toplam 278.000 m2),
  • Ankara Koparan Kent Projemiz  (toplam 1.800.000 m2),
  • Ankara Oran Karma Projemiz (toplam 186.400 m2),
  • Bodrum Gölköy Otel ve Tatil Evleri Projemiz,

. önem arz eden yapılardır.